Kategóriák
Gondolatok

A mesterséges intelligenciáról

Mostanában, mikor kezd elterjedni a chatGPT és társai, többen felteszik a kérdést, hogy öntudatára ébred-e a mesterséges intelligencia és átveszi-e az uralmat az emberek felett.

Ehhez először is fontos tisztázni mi az az intelligencia? Most szótári meghatározás helyett vegyük az egyszerű gyakorlatot. Ha valaki oldott már meg intelligencia tesztet, amivel az IQ (intelligence quotient, azaz intelligenciahányados)-t mérték, akkor az tudja, hogy abban feladatok vannak. Összehasonlító, elemző és logikai feladatok. Nyugodtan mondhatjuk, hogy az intelligencia nem más, mint probléma megoldó képesség. A mesterséges pedig azt jelzi, hogy ez egy létrehozott intelligencia.

Némelyek azt gondolják, hogy ebben az a veszély, hogy öntudatára ébred és akkor nekünk annyi. Ez annak a gondolkodásnak a mentén alakult ki, amelyen úgy gondolják, hogy a probléma megoldás (az intelligencia) és az öntudat ugyanazok a dolgok vagy legalábbis az egyik elvezet a másikhoz. Szerintem ez egyirányú út. A tudatos tudhat problémát megoldani, de a probléma, adatokon nyugvó megoldása nem eredményez tudatot. Én azon nem aggódnék, hogy a gép ilyen módon öntudatra ébredne és ez számunkra veszélyt rejt. Nem ébred öntudatra. A veszély nem ebben van. Egy gép öntudat nélkül is tud olyan hatékony lenni, amilyen a hús-vér ember (akinek a teste ugyancsak egy gép) soha nem lesz. Ezt nem használja az ember ellen, mert nem TUD, de használható az ember ellen, ha áll mögötte valaki, aki tudatos és rossz szándékú. És vajon melyik lény az, aki tudatos itt a környéken?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük