Kategóriák
Gondolatok

A víz pazarlásáról

Reklámokban látni, hogy mennyire fontos spórolni a csapvízzel, mert már most is hiány van és mi lesz velünk, ha elfogy? Mind meghalunk…stb.

Mivel több, mint tíz évet töltöttem el vízművekkel és szennyvíztelepekkel kapcsolatos munkakörben úgy érzem érdemes egy nézőpontot megosztanom ebben a témában.

Először csak Budapestre, illetve a Duna melletti városokra korlátozva az alábbiakat kell tudni:

  • A vizet a Dunából vesszük ki ú.n. parti szűrésű kutakkal. A lényeg, hogy ez akár ivóvíz tisztaságú is lehet. Most nem megyek bele, hogy kezelik-e vegyszerrel vagy máshogyan.
  • Miután a vizet használtuk (pisi, kaki, főzés, fürdés) az a lefolyón keresztül elfolyik a szennyvíztelepre.
  • Ott megtisztítják (majd elmondom mit tisztítanak és mennyire) és visszamegy a Dunába.

Tudja-e valaki, hogy miért nem mérik a szennyvíz fogyasztását? Nincs szennyvízmérő óra, igaz? Csak vízmérő óra van. Hogyan számolják akkor, hogy a csatornázott helyeken mennyi a szennyvíz? Annyi, amennyi a víz, hiszen amit kiveszünk vízben az visszamegy szennyvízben. Ezt számolják el a számlákon.

A fentiek fényében a következő kérdések merülnek fel:

  • Ha minden kivett vízmennyiség visszamegy a szennyvízcsatornába és ott megtisztítva megy a Dunába vissza, akkor spórolunk-e valamit, ha kevesebb vizet fogyasztunk?
  • Ha több vizet veszünk ki a Dunából és azt vissza is tesszük, akkor kevesebb víz folyik le a Fekete tengerbe?
  • Ha kevesebb vizet veszünk ki a Dunából, hogy spóroljunk és így kevesebbet is juttatunk vissza, akkor több folyik le a Fekete tengerbe?

A többi adalék:

  • Budapest szennyvíz tisztítási kapacitása közel 100%
  • Az ország többi részén pl kutakból nyerik a vizet és tavakba megy vissza, ahonnan ismét leszivárog és folyik a víz alatti gyűjtő helyre.

Amire inkább figyelni kell az az, hogy mi megy vissza a lefolyón. Mit tisztít a szennyvíztelep és mit nem. A tisztító a szerves anyagot tisztítja. A telepeken baktérium tenyészet eszi meg szó szerint a szerves anyagot. Magyarul a bacik megeszik a szart és ettől tiszta lesz a víz. Komolyan.

Amit nem esznek meg az az olaj, zsír és vegyszerek. Ezeket nem kell önteni a lefolyóba.

forrás: https://www.fcsm.hu/szolgaltatasok/szennyviztisztitas

saját tapasztalat

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük