Kategóriák
Elektronika

Commodore 64 projekt

Elfogott a vágy, hogy beszerezzek egy Commodore 64 számítógépet. Mint annyian a nyolcvanas években és is szerelmes lettem az informatikába és persze a számítógépes játékokban.

Akkoriban volt egy C64-em és fogalmam sincs hová lett, de most nincs. Ez nagy baj. A neten lehet venni, de ezek a gépek 40 évesek! Lutri, hogy fog-e működni vagy sem. Szerencsére vagy egy remek ember, Tóth Zoltán, aki az ilyen gépek felújításával foglalkozik.

https://commodoreszerviz.hu/

Az ő keze alól kikerült, felújított gépet vettem én is. A felújítás módjáról az ő oldalán érdemes tájékozódni.

Ez persze mind szép és jó, de hogyan kerül rá program? Felrémlettek azok az idők, amikor magnóval töltöttük be a programokat.

Commodore Datasette

Ez egy külön érdekes momentuma volt annak az időnek. Magnóról betölteni ugyanis időigényes folyamat. Először is lassú. Másodszor pedig és ez a lényeg, a magnó olvasófeje örökös állítgatást igényel. Aki nem tudja mit jelent ez, az maradjon is meg ebben a boldog tudatlanságban. Ne terhelje magát. Aki viszont tudja, hogy miről beszélek az már akkoriban beszerzett magának egy floppy meghajtót. Ez drága dolog volt. Annyiba került, mint maga a gép, ugyanis (és ezt kevesen tudják) a floppy meghajtó is egy komplett másik számítógép volt.

Én most is a magnóval kezdtem, mert valami mazochista módon újra át akartam élni ezt a magnó fej állítgatási élményt. De honnan szerezzek a magnó kazettára programot? Természetesen a netről. De hogyan kerül rá a számítógépről a program a kazettára? Segítek, aki ezen a vonalon akar elindulni:

https://sta.c64.org/x1531.html

Egy ilyen dolgot kell összehozni és kábelt kell gyártani, ami a pc párhuzamos portjáról (az is kell) átalakít a C64 magnó bemeneti csatlakozójára, ami elég egyedi. Így már a netről lementett állományokat a ptap programmal ki lehet másolni magnóra és onnan a C64-be be lehet tölteni.

X1531 kábel

Most mit mondjak. Megvolt az élmény és most is köszönöm szépen elég volt. Vegyünk floppyt. Azonban azzal is az a baj, hogy lassú és nehézkes. Persze akkoriban jó volt a hatalmas 1,2MB kapacitás, de azért a nagyobb programokat több lemezről kellett betölteni. Most kezdjek el lemezeket venni és azokra kiírni a programokat és szenvedni, mint a kazettával? Nem! Nézzünk körül, hogyan lehet ezt megoldani XXI sz-i módon. Vannak floppy emulátorok, de mindegyik szenved valamilyen hiányosságtól és nem pótolja teljes mértékben a floppy meghajtót.

A megoldás: Raspberry pi! Ez egy kártya számítógép, amit 2014-ben alkottak meg Angliában. Sok projektemben használtam, de akit érdekel, hogy mi is ez csak nézzen körül a neten.

Raspberry Pi

Ezt a projektet valósítottam meg:

https://cbm-pi1541.firebaseapp.com/

Ez az egyetlen olyan, ami teljes mértékben kiváltja a floppy meghajtót és nem kell lemezeket sem cserélni. Egyetlen micro SD kártyán minden program elfér.

Arra gondoltam, hogy beszerelem ezt egy eredeti floppy meghajtó dobozába és akkor teljes lesz az illúzió. Persze tudom, hogy ezzel csaltam, mert ez nem eredeti, de azért ennyire mégsem akartam visszamenni a múltba és ott is ragadni. 😊

Az üres floppy házat a fent említett restaurátortól vettem potom pénzért és abba építettem bele mindent.

Így néz ki a kész projekt:

Igen, joystick is van 🙂
Eleje
Hátulja
Belülről

Középen a Raspberri pi, mellette a tápegység. Van egy kis szintáttevő, mert a raspi 3,3V-al kommunikál a C64 pedig 5V-tal. Az SD kártya foglalata ki van vezetve a floppy doboz elejére, mert azon vannak a játékok is és így nem kell felnyitni a dobozt SD kártya cserénél vagy ha új játékokat akarok rátölteni. És plusz majdnem olyan, mintha az eredeti helyén lenne a floppy lemez.

A led-ek is működnek és van benne egy piezo csipogó, így még ugyanúgy nyöszörög is, mint az eredeti, amikor az olvasófej mozgott.

Működés közben
Töltés közben
És lehet játszani!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük