Kategóriák
Elektronika

Egy kis asztali DAC

DAC vagyis digitálisból analógba átalakító. Jelen esetben ez a zenére értendő. Manapság a zenék digitális formában vannak tárolva. Akár streamelünk pl. Spotfy-ról vagy CD-t játszunk le (mármint mi boomerek) a zenét át kell alakítani analóggá, hogy meghallgathassuk. Ezek a digitális analóg átalakítók többnyire be vannak építve a készülékekbe és talán azt sem tudjuk, hogy léteznek. Az igényesebb zene hallgatók viszont hangsúlyt helyeznek rá, hogy ezek az átalakítók magas minőségűek legyenek, mert nem szeretik a mobilon csattogós tuc-tuc-ot. Főleg, ha a kimenet jó minőségű erősítőn keresztül szólal meg. Akkor igazán hallatszik a rossz analóg átalakítás. Ja és nem .mp3 fájlokat alakítunk ilyen jó cuccon analóggá, mert akkor egyből kiderül, hogy az mennyit is ér.

Szóval csináljunk egy kicsi, de jó minőségű DAC-ot. Itt nem is annyira a csinálás a lényeg, mer nem fogunk alkatrészeket forrasztgatni (az egy másik projekt lesz), hanem inkább keressünk minőségi komponenseket és abból állítsunk össze egy megfelelő készüléket.

Ismét előkerül kedvencem a Raspberry Pi. Ehhez egy svájci cég, a HiFiBerry gyárt simán csak rácsatlakoztatható DAC-ot többféle verzióban. Sőt, még műanyag házakat is kínál, amibe a két összecsatlakoztatott kártyát be lehet építeni és olyan, mint a gyári. Sőt, a Hifiberry DAC-ja olyan kicsi, hogy kisebb, mint a legtöbb Raspberry. Viszont pont akkora, mint a 3A+ verzió.

Raspberry Pi 3A+
DAC2pro

A Hifiberry saját elmondása szerint: ”Small is beautiful: HiFiBerry loves the new Raspberry Pi A+”, de ennek ellenére mégsem csináltak hozzá megfelelő házat! A normál mérető Pi-hoz van a 3A+-hoz nincs.

Ilyenkor az ember körbe néz a net-en és reméli, hogy a 3D nyomtatás világában csak csinált már valaki ilyesmit. Hát nem nagyon. Egy ember csinált hozzá házat, de nem a DAC2pro-val, ami nekem van. Egy másik ember csinált hozzá másik előlapot, de az is kicsit más. Mindegy, a kettőből egyet csinálunk, kicsit megfúrjuk és jó lesz. 🙂

A ház
Az előlap

Rendesek, hogy megosztották a 3D nyomtatáshoz szükséges .stl fájlokat, így ennek birtokában kinyomtathattam magamnak a ház elemeit egy 3D nyomtatással foglalkozó cégnél.

Ilyen lett
Hátulról

A Raspberry-n a Volumio Music Player nevű program fut. Ez azért előnyös, mert így a DAC mobil alkalmazáson keresztül vezérelhető.

Már csak egy jó erősítő kell.

A fenti projekthez kapcsolódik egy gondolatom.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük